Buy professional website templates for an affordable price and sign up with the best web host.

Jesienne pod strzechą bajanie

Utworzono: 23 grudzień 2019

15 grudnia bieżącego roku z inicjatywy Stowarzyszenia „Złoty Potok" dane nam było zajrzeć do inscenizowanej chaty naszych dziadów, by podglądnąć, jak wyglądała ich codzienność w długie jesienne wieczory. Dzięki aktorom w których role wcielili się nasi mieszkańcy; dzieci, młodzież, dorośli a co najważniejsze liczna grupa seniorów, mogliśmy zobaczyć namiastkę dawnych prac; młockę zboża, wykonywaną przy użyciu cepa, którą gospodarze prowadzili od późnej jesieni nierzadko przez całą zimę, domową krzątaninę, oraz wieczorne darcie pierza, jedno z tych ważnych dla codziennego bytu domowników czynności, na które schodziły się sąsiadki i znajome. Wspólnie wykonywana praca była okazją także do rozmów, żartów, plotek, ale też patriotycznych wspomnień, czy przyprawionych dreszczykiem opowieści. Czasem, zwłaszcza gdy w domu były panny i zawitała kawalerka nie obyło się bez śpiewów i zabawy. Spektakl poprzedzono prezentacją wiązanek tanecznych w wykonaniu dziecięcej i młodzieżowej grupy tańca ludowego, a w jego trakcie przygrywała kapela i śpiewał Zespół Wokalny „Złoty Potok".
Wszystko po to, aktywizować społecznie naszych mieszkańców, ukazywać często nieodkryte pokłady ich talentów i zdolności a zarazem sprawić by zwyczaje, tradycje, ale też obraz życia naszych przodków – tak odległy naszym czasom a zarazem stanowiący dziedzictwo i kulturowe korzenie naszej tożsamości nie poszedł w zapomnienie.
Widowisko obejrzane przez ok. 150 osób zrealizowano w ramach wdrażanego przez „Złoty Potok" we współdziałaniu z KGW Jelna projektu pn. „Przedsięwzięcia teatralne, oraz inicjatywy kulturowe kanwą aktywizacji i integracji mieszkańców wsi Jelna" dofinansowanego z Narodowego Instytutu Wolności, w ramach Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.

Copyright © 2021 Stowarzyszenia na rzecz rozwoju wsi Jelna "Złoty Potok". Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.
Joomla 1.7 Templates designed by College Jacke